Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Korzystanie zestrony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

AkceptujęPolityka prywatności

Wszystkie wpisy, 07.04.2021 r.

Jak prawidłowo wybrać piec kominkowy?

Zanim wybrać piec kominkowy, należy wziąć pod uwagę niektóre elementy, takie jak pożądane położenie, źródło energii i styl. Piece kominkowe, z reguły, są proste w montowaniu, bezpieczne w użyciu, zużywają niewiele energii i wytwarzają wystarczającą ilość ciepła. Jednak większość pieców kominkowych jest dodatkowym rozwiązaniem do ogrzania określonej przestrzeni, one nie mogą pełnić funkcji głównego systemu grzewczego.

Istnieje kilka rodzajów pieców kominkowych. W naszym poradniku przedstawimy piece kominkowe w zależności od systemu rozpalania ognia. Główne cechy, które należy wziąć pod uwagę, to źródło energii, styl i materiał.

Jak wybrać źródło energii dla pieca kominkowego?

Wydajność pieca kominkowego zależy głównie od jego usytuowania w domu i sposobu funkcjonowania, a także od kubatury ogrzewanego pomieszczenia (w m3) i stopnia docieplenia domu.

Istnieje kilka rodzajów pieców kominkowych. Wybór paliwa (węgiel, gaz, drewno, pellety itp.) wpływa na sprawność pieca. Gaz i prąd są łatwe w użyciu, ale nie zapewniają takiego samego komfortu jak drewno. Najważniejszym elementem jest jakość drewna opałowego. Ciepło generowane przez piec kominkowy w danym pomieszczeniu wyrażane jest jako procent wydajności.

Jak prawidłowo wybrać piec kominkowy?

Piece kominkowe na drewnie opałowym

To klasyczny piec kominkowy, opalany drewnem. Drewno kosztuje połowę ceny energii elektrycznej, co czyni go najbardziej ekonomicznym źródłem energii. Oprócz tego, drewno uważa się za odnawialne źródło, ponieważ gdy drzewa są ścięte, inne drzewa są sadzone ponownie. Drewno liściaste (dąb, buk ...) spala się powoli i równomiernie, natomiast drewno iglaste (sosna, sekwoja, jesion, brzoza, wiśnia) pali się błyskawicznie, co pozwala na szybkie podniesienie temperatury w pomieszczeniu.

  • Wskaźnik wydajności pieca kominkowego na drewnie opałowym osiąga 85%.
  • Drzewo to biopaliwo, jest to surowiec przyjazny dla środowiska i odnawialny.
  • W wtenczas drzewo jest jedno z najtańszych i bardzo efektywnych źródeł ogrzewania.
Jak prawidłowo wybrać piec kominkowy?

Piece kominkowe na pelletach

W piecach kominkowych na pelletach w jakości paliwa wykorzystuje się drewno w postaci pelletów. Pelletowe piece kominkowe posiadają automatyczny system podawania i dystrybucji pellet, który pozwala na samodzielną pracę przez 1-4 dni, z możliwością regulacji wytwarzania ciepła. One nie wymagają specjalnej pielęgnacji i nie zanieczyszczają pomieszczenia. Pellety należy przechowywać w miejscu zamkniętym, z dala od wilgoci.

  • Ich wskaźnik wydajności osiąga 80%.
  • Pellety to biopaliwo, jest to surowiec ekologicznie czysty i odnawialny.
Jak prawidłowo wybrać piec kominkowy?

Piec kominkowy na gaz

Taki piec kominkowy nie potrzebuje prądu. Piece kominkowe na gaz ziemny są najczęściej podłączane do sieci gazowej, piece kominkowe na gaz propan są mniej wygodne, gdyż zasilane są gazem w postaci butli, które należy regularnie wymieniać. Piec kominkowy na gaz można używać w jakości centralnego ogrzewania.

Jego moc (wyrażona w kW) waha się od 9 do 15 kW.

  • Moc 9,2 kW pozwala na ogrzanie objętości od 253 do 690 m3.
  • Moc 12,1 kW pozwala na ogrzanie objętości od 333 do 908 m3.
  • Moc 12,6 kW pozwala na ogrzanie objętości od 347 do 945 m3.
  • Moc 14,7 kW pozwala na ogrzanie objętości od 404 do 1100 m3.
Jak prawidłowo wybrać piec kominkowy?

Z jakich materiałów wykonane są piece kominkowe i który z nich wybrać?

Wykonane ze stali, żeliwa lub ceramiki piece kominkowe mają prawie takie same cechy pod względem wydajności, autonomii i żywotności. Różnica polega zwykle na wyglądzie. Znacznie bardziej wydajne są piece kominkowe wykonane z kamienia mydlanego lub cegieł ogniotrwałych, które magazynują ciepło i powoli je rozprowadzają.

Na dzisiejszym rynku stalowe piece kominkowe mają taką samą dobrą jakość i wytrzymałość jak żeliwne piece kominkowe, ale są bardziej podatne na odkształcenia podczas przegrzania. Przy zastosowaniu żeliwnego pieca kominkowego pomieszczenie nagrzewa się nie tak szybko, jak przy zastosowaniu pieca stalowego. Jednak ciepło będzie wytwarzane dłużej po wyłączeniu pieca kominkowego.

Piec kominkowy z powłoką termoizolacyjną, na przykład z kamienia mydlanego, wydłuża czas nagrzewania, ale cena za to będzie wyższa.

Kamienne piece kominkowe są jeszcze bardziej współczesne. Zwykle wykonane z kamienia mydlanego lub ceramiki i kamienia, one rozprowadzają ciepło wyłącznie poprzez promieniowanie (idealne źródło ciepła) przez co najmniej 12 godzin. Taka instalacja jest zwykle ciężka i nieporęczna, ale zapewnia ogrzewanie wysokiej jakości (za dość wysoką cenę...).

Jak prawidłowo wybrać piec kominkowy?

Gdzie zamontować piec kominkowy?

Lokalizacja pieca kominkowego decyduje o jego bezpieczeństwie. Pomieszczenia takie jak kuchnia czy salon są zwykle wyposażone w kanał spalinowy, który jest wymagany w przypadku większości pieców kominkowych. Zawsze wybieraj miejsce, które zachowuje bezpieczną odległość od materiałów łatwopalnych, z minimalną liczbą przeszkód do ucieczki. Instrukcje techniczne dla każdego modelu pieca kominkowego wskazują odległość, którą należy zachować (zwykle to 1,20 m).

Jednak odległość tę można zmniejszyć, instalując niepalne przegrody. Rura wydechowa musi znajdować się co najmniej 40 cm od kalenicy w przypadku dachów spadzistych i 1,2 m w przypadku dachów płaskich.

Następny artykuł: Co to jest wkład kominkowy? Rodzaje współczesnych wkładów

Kategorie bloga

Popularne wpisy

Newsletter

Otrzymuj najlepsze oferty, informacje o aktualnych promocjach i zniżki - bezpośrednio na Twój e-mail

Zapisz się do newslettera wpisując swój adres e-mail: