Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Akceptuję Polityka prywatności

Wszystkie wpisy, 02.02.2021 r.

Co to jest wkład kominkowy? Rodzaje współczesnych wkładów

W krajach europejskich od dłuższego czasu kominek jest bardzo wydajnym sposobem ogrzewania domu. W Polsce w nowoczesnych warunkach coraz bardziej popularne i potrzebne stają się również ekonomiczne systemy grzewcze, z których jednym jest kominek zamknięty.

Co to jest kominek zamknięty?

Główną różnicą między nowoczesnym kominkiem zamkniętym a tradycyjnym kominkiem otwartym jest zasada jego budowy, dzięki czemu oprócz elementu konstrukcyjnego domu może pełnić funkcję autonomicznego systemu grzewczego. Taki kominek montowany jest na bazie wkładu kominkowego (wkładu).

Co to jest wkład kominkowy? Rodzaje współczesnych wkładów kominkowych

Co to jest wkład kominkowy?

Wkłady kominkowe to rdzeń kominka, który zwiększa jego moc i sprawność z 15-20% do 80% i pozwala mu pełnić swoją główną funkcję — gromadzenie i dostarczanie ciepła do pomieszczenia. Taki wysoki poziom produkcji energii cieplnej uzyskuje się dzięki kształtowi i szczelności wkładu kominkowego, materiałowi wykonania oraz wyposażonym w niego układom.

Rodzaje wkładów kominkowych

Wkłady kominkowe można sklasyfikować na kilka różnych sposobów.

Co to jest wkład kominkowy? Rodzaje współczesnych wkładów kominkowych

1. W zależności od materiału, z którego wykonany jest wkład, one dzielą się na: żeliwne wkłady kominkowe i wkłady kominkowe z korpusem stalowym.

Obecnie najczęstszym wyborem są żeliwne wkłady kominkowe wykonane z wysokiej jakości żeliwa, które doskonale przewodzą ciepło, nie utleniają się i wytrzymują temperaturę nagrzewania do 600 stopni. Ściany pieca żeliwnego o wysokiej jakości i trwałości powinny mieć min. 0,8 – 1 cm. Zgodnie z nowoczesnymi technologiami wytwarzania piece takie mogą być zalewane konstrukcją stałą (monolityczną) lub za pomocą złożonej bryły. Jedyną wadą żeliwa jest zmiana wielkości pod wpływem wysokiej temperatury, ale jest to brane pod uwagę zarówno podczas produkcji, jak i montażu kominka. Szerokie zastosowanie, rozsądne ceny i doświadczenie pokazują, że nowoczesne żeliwne wkłady kominkowe są niezawodne i mają długą żywotność.

Występują również tzw. stalowe wkłady kominkowe — są to wkłady z podwójnym korpusem: obudowa zewnętrzna wykonana jest ze stali kotłowej z tworzywa sztucznego, a wewnętrzna z żeliwa żaroodpornego i wyściółki ceramicznej lub szamotowej. Stalowy korpus pozwala na zachowanie szczelności i pozbycie się głównej wady żeliwa: żeliwo jest akumulatorem ciepła. Wyłożona komora wewnętrzna również zatrzymuje ciepło i pozwala na wzrost wyższej temperatury, a tym samym poprawia kompletność spalania paliwa. Oprócz tego, wyściółka w komorze spalania ma również efekt dekoracyjny.

Co to jest wkład kominkowy? Rodzaje współczesnych wkładów kominkowych

2. Zgodnie z zasadą działania i systemem zaopatrzenia w ciepło wkłady dzielą się na: wkłady kominkowe powietrzne, wkłady z zespołem wodnym (płaszczem) i wkłady gazowe.

Wkłady kominkowe powietrzne są podstawą systemów ogrzewania powietrznego domów, mieszkań, biur i innych pomieszczeń. Zasada działania takiego kominka polega na tym, że ogrzewanie powietrza w pomieszczeniu zapewnia nie tylko promieniowanie cieplne, które emituje płomień, ale także konwekcyjne przenoszenie ciepła przez dolot powietrza z korpusu wkładu. Dzięki systemom wyprowadzonych dolotów powietrza z wkładu kominkowego, gorące powietrze rozprowadzane jest do sąsiednich pomieszczeń.

Wkład kominkowy z płaszczem wodnym zbudowany jest na innej zasadzie: taki wkład ma dwie ściany — wewnętrzną i zewnętrzną, pomiędzy którymi przestrzeń wypełnia się wodą. W rzeczywistości ta przestrzeń wodna jest tym płaszczem i energia cieplna uwalniana podczas spalania drewna nie ogrzewa powietrza, jak w zwykłych kominkach, ale wodę, która później wchodzi do kanałów rozchodzących się przez różne pomieszczenia.

Wkład kominkowy gazowy tego typu wkład nie wymaga czyszczenia szyb. Nie pozostawia też pyłów ani popiołu. Przypadnie więc do gustu wszystkim osobom, które cenią sobie czystość. Wybierając gazowy wkład kominkowy nie musimy też martwić się o zaadaptowanie specjalnego pomieszczenia na kotłownię czy też miejsca do składowania opału. Wkłady gazowe do kominków są również znacznie lżejsze od tych opalanych drewnem, co znacznie ułatwia ich montaż. Można je zasilać gazem ziemnym, LPG lub tym z butli.

Co to jest wkład kominkowy? Rodzaje współczesnych wkładów kominkowych

3. W zależności od wyglądu wkładów kominkowych dzieli się je na:

  • Klasyczny prosty wkład kominkowy;
  • Wkład kominkowy z prawostronnym kątowym widzenia ognia;
  • Wkład kominkowy z lewostronnym prostym widzenia ognia;
  • Wkład kominkowy gilotyna (góra);
  • Wkład kominkowy z formatką typu panorama i pryzma;
  • Tonelowy wkład kominkowy (z przelotową fasadą).

Wychodząc naprzeciw potrzebom konsumenta, fabryki–producenci stale aktualizują gamę modelową wkładów kominkowych i uzupełniają je innowacyjnymi systemami. Różnorodność wkładów kominkowych pod względem formy, funkcjonalności, wyglądu, zasady wykonania i materiału wykonania, a także ceny, pozwala najbardziej wymagającemu nabywcy dokonać wyboru i sprostać wszelkim decyzjom projektowym.

Co to jest wkład kominkowy? Rodzaje współczesnych wkładów kominkowych

Wysokiej jakości wkład kominkowy od najbardziej znanych europejskich producentów można kupić na naszej stronie internetowej lub w sklepie – salonie z halą wystawienniczą pod adresem: 37-700 Przemyśl, ul. Batorego 3A

Udanych rozwiązań dla Ciebie.

Kategorie bloga

Popularne wpisy

Newsletter

Otrzymuj najlepsze oferty, informacje o aktualnych promocjach i zniżki - bezpośrednio na Twój e-mail

Zapisz się do newslettera wpisując swój adres e-mail: