Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Korzystanie zestrony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

AkceptujęPolityka prywatności

Wszystkie wpisy, 08.07.2021 r.

Co to jest biokominek?

Biokominek to urządzenie dekoracyjne i grzewcze z żywym ogniem, pracujące na bioetanole. Przedrostek „bio” wskazuje na to, że taki kominek jest ekologicznie czystym: paliwo dla niego produkuje się z surowca roślinnego i podczas spalania nie emituje żadnych substancji szkodliwych.

Jeszcze jedną ważną zaletą biokominków jest praca bez dymu i sadzy. To pozwala na stosowanie takich współczesnych urządzeń we wszystkich pomieszczeniach, w tym w mieszkaniach i instytucjach publicznych.

Z czego składa się biokominek?

„Sercem” każdego biokominka jest instalacja grzewcza lub palnik, wykonany ze stali nierdzewnej. Tam wlewa się bioetanol i tutaj on jest spalany, co daje piękny, równy, jasny płomień bez dymu i iskier.

Blok grzewczy można oprawić paleniskiem ochronno-dekoracyjnym, jeśli to zostało podano na rysunku modelu. Biokominki wbudowane w pionową powierzchnię zakładają obecność takiej obudowy jako elementu odpowiedzialnego za izolację termiczną i bezpieczeństwo. A w modelach stołowych, podłogowych i naściennych on ma przede wszystkim charakter estetyczny, zamieniając standardowy wkład w niepowtarzalny projekt designerski.

Co to jest biokominek?

Ogień płonący w biokominku można podziwiać godzinami.

Pierwsze minuty jego języki mogą być błękitnego koloru. Ale generalnie jest to ten sam płomień, jak w ognisku lub klasycznym kominku, tylko bez dymu i sadzy.

Oprócz tego, konstrukcję biokominka można uzupełnić o ekran ochronny z hartowanego szkła ognioodpornego. A w jakości elementów dekoracyjnych mogą być drewienka ceramiczne, naturalne i kolorowe kamienie o błyszczącej lub matowej powierzchni, kute kratki i inne akcesoria.

Jak pracuje biokominek?

Zgodnie z zasadą działania biokominki można porównać do zwykłego palnika spirytusowego: opary bioetanolu palą się, tworząc jasny równy ogień. Dzięki specjalnym dodatkom zawartym w biopaliwach w minimalnych ilościach ogień ma naturalny pomarańczowy kolor. Aby dostosować intensywność, ręczny wkład jest zaopatrzony w przepustnicę, która otwiera się i zamyka metalowym pogrzebaczem.

Trudniejszą konstrukcję mają palniki automatyczne i półautomatyczne, które pozwalają kontrolować płomień zdalnie, tzn. za pomocą pilota zdalnego sterowania. Czas pracy każdego biokominka bez „tankowania” zależy od objętości pojemnika: kiedy bioetanol się kończy — ogień po prostu gaśnie.

Co to jest biokominek?

Zalety biokominków

 • Ekologiczność. Produkcja bioetanolu, stosowanego w biokominkach, opiera się na odnawialnych źródłach energii i nie szkodzi środowisku. W procesie spalenia to paliwo emituje wyłącznie opar i minimalną dawkę węglowca — żadnego dymu, spalania, sadzy.
 • Uniwersalność. Prosta i „czysta” zasada pracy pozwala montaż biokominków w każdym pomieszczeniu bez uzyskania specjalnych zezwoleń, wzmacniania konstrukcji budowlanych i instalowania skomplikowanej komunikacji: okapów, kominów itp. Potrzebujesz tylko dostać urządzenie z paczki, zatankować je biopaliwem, skorzystać ze specjalnego zapalnika — i nowe palenisko już cieszy wszystkich swoim pięknym płomieniem.

Ważną zaletą biokominków jest prosty i szybki montaż.

W przeciwieństwie do drewnianych, gazowych i innych, urządzenia mobilne na biopaliwie można wykorzystywać we wszelkich pomieszczeniach, w tym w mieszkaniach.

 • Bezpieczeństwo. Niezawodna konstrukcja biokominków eliminuje możliwość pożaru. Bezpieczność gwarantują uszczelnione szwy instalacji grzewczej, izolacja termiczna korpusu, ochronna osłona przeciwpożarowa. Dzięki najnowszym rozwiązaniom inżynieryjnym wyjście ognia na zewnątrz wkładu niemożliwe nawet w razie przypadkowego przewrócenia się biokominka.
 • Prosta obsługa. Tankowanie i rozpalenie biokominka, dostosowanie intensywności płomienia lub całkowite gaszenie go — wszystkie te działania wykonują się dość prosto i nie potrzebują specjalnych umiejętności. Dbanie o urządzenie jest nie mniej proste: wystarczy od czasu do czasu wycierać kurz wilgotną szmatką.
 • Estetyka i styl. W swoim pięknie i naturalności płomień biokominka w niczym nie ustępuje ogniu w klasycznym kominku ściennym. Ale w przeciwieństwie do ostatniego, nowoczesne urządzenia zapewniają nieograniczoną przestrzeń do eksperymentów designerskich. Ozdobą wnętrza mogą być modele o najbardziej nietypowych kształtach i rozmiarach, wyprodukowane z dowolnych materiałów i w dowolnym stylu.
Co to jest biokominek?

Rodzaje biokominków

Razem z różnorodnością metod sterowania (ręczna, półautomatyczna i automatyczna) biokominki mają liczne odmiany konstrukcyjne. Mobilne urządzenia dają pełną swobodę w kwestii ich lokalizacji, i taka „wszechstronność przestrzenna” pozwala projektantom proponować wszystkie nowe rozwiązania:

Biokominek może być umieszczony w dowolnym miejscu pomieszczenia

Biorąc pod uwagę to, że urządzenie nie jest przywiązane do komina, można go montować nie tylko w dowolnym miejscu, lecz także przenosić w razie potrzeby.

 • Stołowe — najbardziej kompaktowe opcje, zwane mini-biokominkami. Jednak małe rozmiary nie stały się wąskimi granicami dla twórczości: design stołowych biokominków bywa bardzo nieoczekiwanym.
 • Podłogowe — najbardziej zróżnicowana stylistycznie i konstruktywnie kategoria. Portale narożne i ścienne, statyczne i przenośne opcje wyspowe – do każdego wnętrza dostosujemy odpowiedni model.
 • Naścienne — umocowane na powierzchni pionowej paleniska są niby ognistymi obrazami lub półkami. Wymiary biokominków naściennych są zwykle kompaktowe i nie przekraczają jednego metra.
 • Wbudowane — paleniska o różnych konfiguracjach: prostokątne, wykończeniowe, przelotowe i narożne. Montaż takich urządzeń wymaga pewnego wysiłku, ale wynik zawsze jest tego wart!
Co to jest biokominek?

Żywy ogień — uniwersalny element wystroju!

Możesz zamontować urządzenie dekoracyjne nie tylko w pomieszczeniach. Szeroka gama modelowa zapewnia wybór palenisk na balkony i tarasy, do terenów zewnętrznych i małej architektury.

Szeroki wachlarz rozwiązań projektowych, kształtów, kolorów i faktur biokominków pozwala znaleźć idealny model do różnych stylów dekoracji mieszkań, biur, barów i restauracji:

Co to jest biokominek?

Kominki ekologiczne pozwalają zrealizować nawet bardzo śmiałe pomysły

Na przykład, wbudowane modele mogą być zamontowane nie tylko w ścianie lub przegrodzie, ale nawet w kolumnie, podłodze, meblach.

 • Designerskie i autorskie kierunki. Modern i art deco, boho i shabby chic, steampunk i pop art, eklektyczna fuzja często wymagają asymetrycznych rysunków i głębokiej znajomości technik dekoracyjnych, aby precyzyjnie przekazać kreatywne pomysły.
 • Współczesna i konstruktywna estetyka. Wysoka jakość materiałów i wykonania wygodnie odcieni surowe wnętrza w stylu minimalizmu, hi-tech oraz współczesnym, modne lofty i skandynawskie apartamenty.
 • Luksus historyczny i pałacowy. Dzieła z gatunku baroku i rokoka, empire i gotyku to umiejętne rzeźbienie w marmurze i drewnie, wykwintne ręcznie kucie, które podkreślają bogactwo i odpowiadają wszystkim kanonom pożądanej epoki.
 • Tradycyjne i etniczne motywy. Wielostronny styl country pozwala przekazać ducha każdego kraju na świecie w projektowaniu paleniska: od rustykalnych i holenderskich pieców po egzotyczne piece w Maroku, Egipcie i Chinach.
Co to jest biokominek?

Produkcja biokominków na indywidualne zamówienie pozwala zrealizować najśmielsze pomysły i niestandardowe rozwiązania!

Następny artykuł: Jak prawidłowo wybrać piec kominkowy?

Kategorie bloga

Popularne wpisy

Newsletter

Otrzymuj najlepsze oferty, informacje o aktualnych promocjach i zniżki - bezpośrednio na Twój e-mail

Zapisz się do newslettera wpisując swój adres e-mail: